Futbalový svet opustil bývalý tréner MŠK František Vaš.

R. SOBOTA: Futbalový svet opustil František Vaš. Tréner rimavskosobotského mužstva, ktoré vyhralo nad slávnou Sampdoriou

Futbalový svet opustil dlhoročný tréner viacerých klubov v regióne František Vaš, ktorého meno je späté s najväčším úspechom rimavskosobotského futbalu. Za jeho účinkovania na poste trénera sa podarilo doviesť mužstvo vo vtedajšej najvyššej súťaži na pozíciu, z ktorej postúpilo aj do pohára Intertoto. Tu si mali možnosť zahrať so slávnou talianskou Sampdoriou. Prvý zápas síce prehrali, no na domácom trávniku domácich fanúšikov potešili zverenci Františka Vaša jednogólovým víťazstvom. Na postup to síce nestačilo, ale fanúšikovia ten zápas stále spomínajú. „Bol to jeho najväčší úspech,“ povedal pre Rimava.sk Attila Hacsi, novinár, športový redaktor a bývalý šéfredaktor týždenníka Gömöri Hírlap. Podľa jeho slov sa dobre poznali osobne, aj keď jeho najväčším kamarátom bol zrejme Ladislav Danyi, jeho osobný asistent, ktorý po ňom prebral aj vedenie rimavskosobotského klubu. „Niekoľkokrát viedol Rimavskú Sobotu, Hajnáčku či Lučenec. So všetkými týmito mužstvami postúpil do vyššej súťaže,“ priblížil Hacsi a dodal, že František Vaš trénoval aj Fiľakovo, Bátku pôsobil aj v Tornali. V Rimavskej Sobote podľa neho hrával zopár rokov, ale potom sa zaoberal hlavne trénovaním, postupne mladých futbalistov, žiakov, dorastencov a potom aj dospelých.

Súčasný šéf klubu MŠK Rimavská Sobota Miroslav Bitala s „Ferimbáčim“ ako ho familiárne prezývali, chodieval rád aj na kávu po zápase. „Mal už svoj vek, avšak o futbale a o zápase mal čo povedať,“ priblížil Bitala o Vašovi, ktorý podľa neho mal prehľad nielen na domácom, ale aj slovenskom či európskom poli. Zároveň Bitala podotkol, že ako tréner sa snažil potom zavádzať inovatívne prvky aj do tunajšieho futbalu. „Vedel to teoreticky prebrať, odborne vysvetliť hráčom postupy,“ zdôraznil súčasný šéf klubu. Počas svojej bohatej trénerskej kariéry od koučoval takmer 1400 stretnutí. V roku 2010 skončil s trénerstvom, ale naďalej chodieval na zápasy Rimavskej Soboty. Ľudia ho poznali ako dobrosrdečného, priameho a v práci nekompromisného človeka. Stále hovorieval, že pre neho najväčšie hodnoty sú férovosť a čestnosť, k nim viedol aj svojich hráčov. Prizvukoval to aj po skončení zápasov na tlačových konferenciách. Ako tvrdil, je zástancom čistej hry. František Vaš sa narodil 12. februára v Biskupiciach pri Fiľakove a v období 2001 až 2003 bol aj prezidentom rimavskosobotského klubu. Na jubilejnom ročníku vyhlasovania najúspešnejších športovcov regiónu Františka Vaša odmenili v Rimavskej Sobote ako bývalého predsedu OZTK.

Zdroj: Rimava.sk

O autorovi: MŠK RS