Dohrané – Úspešná sezóna a dobré vyhliadky pre Rimavskosobotský futbal

Futbalisti MŠK do sezóny 2017/2018 vstúpili s odhodlaním upevniť svoje pozície v jednotlivých súťažiach. Dospelí nastúpili do TIPOS III. ligy/stred, dorastenci U19 do III.ligy stred/juh, žiaci U15, U14, U13 a U12 do I. ligy/stred. Prípravky U11, U10 a U9 hrali v súťaž prípraviek, kde výsledky sa neevidujú.

Dospelí mali za cieľ postupne stabilizovať káder zaradením najmä domácich odchovancov a mladých futbalistov do základnej zostavy. Chceli sme hrať pekný útočný futbal, zabávať fanúšikov, strieľať veľa gólov a umiestniť sa v TIPOS III. lige na popredných miestach. Podarilo sa. Naši futbalisti odohrali 30 majstrovských zápasov, z ktorých 18 vyhrali, 4-krát remizovali a 8 zápasov prehrali. Celkové skóre 84:41 znamená priemer takmer troch strelených gólov na zápas. Futbalistov aj fanúšikov určite mrzia najmä domáce prehry s Lučencom a Fiľakovom, no na druhej strane dokázali pravidelne získavať body aj na súperových ihriskách a vyhrávať súboje s vyššími rozdielmi. Možno povedať, že herný prejav nášho mužstva bol v súťaži najlepší. Konečné druhé /nie postupové/ miesto  za Banskobystrickou Duklou svedčí o tom, že naši futbalisti svoj cieľ splnili a do novej sezóny môžu nastúpiť aj s vyššími ambíciami.

Dorastenci, ktorý v predchádzajúcej sezóne vyhrali III. ligu  /z dôvodu nízkeho počtu hráčov do druhej ligy ich prihlásiť nemohli/, mali za úlohu zopakovať úspech z vlaňajšieho roka. Káder ostal nezmenený, napriek tomu jesennú časť dorastenci nezvládli. Pesimisticky naladené mužstvo prehrávalo aj zápasy, kde jasne dominovalo. Umiestnenie po jesennej časti na 10. mieste nezodpovedalo kvalite mužstva a schopnosti jednotlivých hráčov. Zmena  na trénerskom poste bola nevyhnutná.  Trénera M. Špačka vystriedal O. Václavík a mužstvo v jarnej časti vyhrávalo jeden duel za druhým. Aj keď obrovskú stratu na lídrov súťaže sa dohnať už nedalo, nakoniec končili na peknom 3. mieste a účinkovanie  dorastencov U19 považujeme za úspešné.  Teraz je reálny predpoklad, že káder dorastencov sa dá vhodne doplniť hráčmi klubu a hráčmi z blízkeho okolia. Vedenie MŠK rozhodlo prihlásiť dorastenecké mužstvá U19 a U17 do II. ligy.

Účinkovanie žiakov v najvyššej súťaži robí priaznivcom sobotského futbalu najväčšiu radosť. Všeobecne sa dá konštatovať, že žiaci Rimavskej Soboty v silnej konkurencii najlepších mužstiev obstáli dobre. Ako je všeobecne známe, z I. žiackej ligy nikto nevypadáva, tak nie umiestnenie jednotlivých mužstiev, ale výchova, kvalitná športová príprava  a neustále zlepšovanie individuálnych schopností hráčov je  prioritou. Žiaci MŠK odohrali v štyroch kategóriach 110 majstrovských zápasov. Diváci na našom štadióne mohli sledovať výborné zápasy. Najlepšie si počínali mladší žiaci U12, ktorí ukončili sezónu na krásnom 4. mieste za Žilinou, Ružomberkom a Martinom. Mladší žiaci U13 skončili na 6. mieste, starší U14 na 10. mieste, starší žiaci U15  na 7. mieste. Od novej sezóne do I. žiackej ligy pribudnú nové mužstvá, a to FK Pohronie a MFK Tatran Liptovský Mikuláš.

Okrem týchto kategórii oficiálne súťaže hrali aj prípravk y U11, U10 a U9, najmenšie kategórie U8 a U7 hrávali len neoficiálne turnaje. Výsledky prípraviek evidované nie sú. Tu sa kladie dôraz na to, aby každý malý futbalista dostal dostatočný časový priestor na získanie zápasových skúseností. Učíme ich vyhrávať aj prehrávať. Klub pravidelne spolupracuje aj základnými školami a materskými škôlkami, kde získavame najmenších pre tento krásny šport – futbal.

Zmena priorít v Rimavskosobotskom futbale prináša radosť a postupne aj úspechy. Funkcionári aj priaznivci futbalu už pochopili, že jediná cesta k úspechu v chudobnom regióne vedie cez výchovu mládeže a vlastných odchovancov. Správnosť našej voľby a výbornú prácu s mládežou zbadali aj iní. Začiatkom  roku 2018 velkoklub DVTK Miškolc z Maďarska nám ponúka spoluprácu s vytvorením spoločnej Mestskej futbalovej akadémie a investíciu do infraštruktúry MFA vo výške viac ako 4 miliónov Eur. Futbalová akadémie môže byť vhodnou príležitosťou pre talentovaných futbalistov nielen nášho mesta ale chlapcov a dievčat z celého regiónu. Spoluprácu ponúkame aj pre okolité futbalové kluby, kde funkcionári ešte dodnes úplne nepochopili potrebu vzájomnej spolupráce. Talentovaný malý futbalista pre svoj športový rast potrebuje vhodné podmienky, zdravú vnútornú konkurenciu a kvalitnú súťaž.

Predpokladáme, že zámer založenia futbalovej akadémie poslanci MsZ Rimavskej Soboty v krátkom časovom horizonte definitívne schvália a rozvoj futbalu v Rimavskej Sobote na najvyššej kvalitatívnej úrovni  môže pokračovať.

Š. Balog, koordinátor MŠK