Píšu o nás na Rimave sk.

Poslanci neprelomili veto primátora, zastali sa aj odvolaných trénerov v MŠK

Mimoriadne mestské zastupiteľstvo v Rimavskej Sobote bolo najmä o futbale. V úvode rokovania mali mestskí poslanci na stole októbrové uznesenie o spolupráci medzi mestom a maďarským investorom, ktorý by chcel v Rimavskej Sobote vytvoriť futbalovú akadémiu.

Toto uznesenie primátor mesta Jozef Šimko nepodpísal. A tak sa rokovalo o prelomení či neprelomení veta hlavy mesta.

V hlasovaní však prelomenie veta primátora poslanci nepodporili. Predchádzala tomu ale väčšia diskusia. Ako povedal na zasadnutí poslanec Roman Vaľo, spolu s ďalšími poslancami si sadol za jeden stôl aj s konateľom Borsodsport Invest, Tamásom Szabóom a našli spoločnú reč. Podľa Vaľa má maďarská strana stále záujem vytvoriť futbalovú akadémiu v Rimavskej Sobote a ich návrhy sa konateľovi pozdávali. „Zástupca investora nám prisľúbil, že aj napriek zdĺhavosti, trvá na vytvorení futbalovej akadémie,“ povedal Vaľo s tým, že celá komunikácia medzi mestom a investorom by mala byť transparentná, aby sa k tomu dostala aj verejnosť. Podľa poslanca Petra Juhásza sa na túto investíciu treba pozerať z dvoch aspektov. „Prvý je ekonomický, je tu možnosť investície. A ak sa zrealizuje jedna investícia na ňu sa môžu naviazať ďalšie,“ povedal. Ako doplnil, druhý aspekt vidí v rozvoji, keďže nielen školstvo, ale aj futbal či región upadá. „Niekedy bolo 40 družstiev a teraz ich máme 13. Rovnako aj futbalový areál je v zlom stave,“ podotkol s tým, že s témou futbalovej akadémie sa za približne rok a pol trvajúcich rokované k ničomu nedospelo.

Do diskusie sa zapojil aj primátor Jozef Šimko, ktorý opäť povedal genézu vytvorenia futbalovej akadémie. Ako povedal, išlo o nevýhodnú zmluvu pre mesto. Nakoniec rovnaké stanovisko mala aj maďarská strana, ktorá ju rovnako neakceptovala. „Som za spoluprácu, ale podmienky by mali byť výhodné pre obe strany,“ avizoval primátor.

„To, že tieto problémy nie sú vyriešené je chyba, ale Vaša pán primátor,“ povedal poslanec Ján Jurkemik. Ako povedali ďalší poslanci rokovania už prebiehajú rok a stále sa nič nevyriešilo. Napriek tomu po oslovení investora niektorými poslancami je stále záujem aj z maďarskej strany o ďalšie rokovania. V závere tohto bodu tak poslanci neprelomili veto primátora, za to rokovania s maďarskou stranou by nemali byť u konca a budú pokračovať.

U konca zrejme nebudú ani nepredĺžené zmluvy niektorým trénerom v MŠK. Okrem prítomných rodičov a detí na mestskom zastupiteľstve sa ich zastali aj niektorí poslanci. Zmluvy na ďalšie obdobie MŠK nepredĺžil dvom funkcionárom, športovému riaditeľovi Attilovi Domikovi a športovému riaditeľovi Richardovi Rubintovi. Dôvodom podľa Šimka malo byť porušenie zmluvy. Podľa jeho slov funkcionári sa mali zúčastniť obecného zastupiteľstva v Ožďanoch, kam sa mal obrátiť aj maďarský investor s možnosťou vytvorenia futbalovej akadémie. K tejto veci sa vyjadril aj Richard Rubint, ktorý potvrdil, že sa zúčastnili aj s Domikom obecného zastupiteľstva v Ožďanoch. „Sme aj my v kontakte s Tamásom Szabom a vedeli sme, že sa s nami nepočíta,“ povedal Rubint s tým, že futbalová akadémia bude, keď nie v Rimavskej Sobote, tak niekde na blízku. „Akadémia musí byť prioritou pre naše deti,“ avizoval.

K tomuto bodu vystúpil z jeden z rodičov, ktorý v mene ďalších rodičov žiadal, aby túto vec primátor ešte prehodnotil. K tomu sa pridali aj niektorí poslanci, ktorí rovnako žiadali ešte o zváženie vo veci nepredĺženia zmlúv. „Zoberme ešte raz do úvahy prácu týchto ľudí. Chcú dobre pre deti. Zvážte to pán primátor,“ povedal poslanec Pavel Zvara, s ktorým súhlasil aj poslanec Zoltán Czipruzs. Okrem dvoch funkcionárov MŠK sa spomenul aj tréner prípravky Štefan Balog, ktorému rovnako nepredĺžili zmluvu. O vysvetlenie žiadal poslanec Tibor Figei. Na margo toho reagoval primátor Šimko, podľa ktorého Balog nedostal výpoveď. V diskusii odznel aj fakt, ktorý tréner Balog nedávno zverejnil na sociálnej sieti, že spomenutým funkcionárom vymenili na kancelárii zámok. K tomu sa vyjadril konateľ MŠK Miroslav Bitala, podľa ktorého je to bežné. „Nikto im nebránil k ich vstupu,“ povedal.

V závere k danej veci vystúpil aj poslanec Ivan Hazucha. Ako povedal, vec o výmene zámkov nepovažuje za vhodnú, aby sa o nej hovorilo na verejnosti. „Keď chceme podporiť prácu týchto pánov, tak poprosme o prehodnotenie,“ dodal. A ako prisľúbil primátor, téma nepredĺžených zmlúv trénerom MŠK sa otvorí aj na rokovaní valného zhromaždenia MŠK.

Zdroj: Rimava.sk

O autorovi: MŠK RS