História

 

Futbal má v Rimavskej Sobote už vyše storočnú tradíciu, keďže v letopočte vzniku futbalu sa datuje rok 1908, organizovaného futbalu rok 1913. Tak ako v mnohých iných slovenských mestách a mestečkách, aj v Rimavskej Sobote sa futbal začal udomácňovať začiatkom 20. storočia.

.

Ibaže, okrem zaznačenia vzniku klubu, prípadne ťažkostí sprevádzajúcich ich začiatky, niet dostatok historických údajov o mužstvách, zostavách, zápasoch, atď. Isté však je, že aj prvý rimavskosobotský futbalový klub RAC, Rimaszombati Athletikai Club, sa prihlásil do Uhorského futbalového zväzu.

Po vzniku Slovenského futbalového zväzu, paradoxne s maďarským názvom a skratkou SzLSz, po skončení prvej svetovej vojny, sa kluby začali združovať a organizovať majstrovské súťaže. Rimavskosobotské kluby, o.i. REPOS, RAC,atď. sa v bojoch o majstrovské futbalové body najčastejšie stretávali so susednými rivalmi, Lučencom, Fiľakovom, Rožňavou, Zvolenom, atď.

Výraznejší medzivojnový úspech však rimavskosobotský futbal nezaznamenal. Do povedomia širšej futbalovej verejnosti sa dostal v polovici 50-tych rokov, kedy miestny ŠK Slovan Rimavská Sobota postúpil do E-skupiny oblastnej súťaže, čo bola vtedy v štruktúre majstrovských československých súťaží tretia najvyššia. Pobudol v nej však len dve sezóny. Potom dlhé roky hrával v krajských súťažiach.

Vzostupnú tendenciu futbal v Rimavskej Sobote zaznamenal koncom 70. a začiatkom 80. rokov, keď mužstvo dospelých sa postupne prebojovalo z krajských súťaží až do II. SNL  Všetci súčasníci zhodujú na tom, že klube v tomto období  položili základy budúcich úspechov. Klubu v tomto období šéfovali Ladislav Faška a Peter Blaško, pri trénerských kormidlách striedali Michal Štovčík, Tibor Molnár, Anton Tatár, Anton Hrušecký a Karol Kyseľ. Hral sa výborný  útočný futbal pred početnou diváckou kulisou, mužstvo v domácom prostredí bol takmer neporaziteľný.

Na fotke z roku 1980 sú hráči A mužstvaTJ Slovan Rimavská Sobota – víťaza krajskej súťaže  ročníka 1979/1980. Zľava: Anton Tatár tréner, Vojtech Vaszily, Draho Kýpeť, Ján Kankulya, Vladimír Filka, Rudolf Michálek, Stanislav Maroš, Tóth Viliam, Peter Blaško tajomník klubu, dole: Štefan Koóš, Dušan Vilhan, Robert Rák, Ján Koncoš, Štefan Balog, Štefan Szántó, Ottó Pelle.

Z tohto obdobia sa dá ešte pomenovať niekoľko ďalších sobotských futbalistov, ako Štefan Barczi, Vojtech Kocsis, Tibor Kocsis, Jozef Brna, Ján Brosman, pozdejšie Ladislav Novák, Ladislav Deák, Ondrej Deák,  Aladár Pápista, Gabriel Boros, Tibor Berecz, Jozef Fízel, a hráčov, ktorí prichádzali z inych kútov Slovenska a ostali natrvalo v Rimavskej Sobote ako Juraj Koreň, Milan Špaček, Ľubomír Zvoda, Milan Fábry, Juraj Csarnakovics,  bratia Kudlíkovci. V tomto období pre mladých futbalistov klub vytvoril aj B-mužstvo, kde okrem mladých futbalistov dostali možnosť hrať aj starší skúsenejší hráči a hráči, ktorých momentálna výkonnosť nestačilo na A-mužstvo. Z tejto „rezervy“ potom mal každý možnosť sa prepracovať  do A-mužstva dospelých.

 

Najúspešnejšie obdobie rimavskosobotského futbalu nastalo až vstupom súkromného kapitálu do klubu začiatkom 90-tych rokov. Hlavným sponzorom sa stala firma Tauris, a.s., ktorá v spolupráci so samosprávou mesta a ďalšími partnermi, vytvorila výborné ekonomické podmienky. Prejavilo sa to aj vo výsledkoch: v roku 1995 to bol suverénny postup do celoštátnej II.ligy a hneď v nasledujúcom roku ďalší postup, tentokrát už medzi slovenskú elitu do I.ligy.

V I. lige vtedajší FC Tauris Rimavská Sobota odohral tri sezóny s bilanciou 90 odohratých zápasov, z nich bolo 28 víťazných, 18 remíz a 44 prehier so skóre 99:136. Pri trénerskom kormidle sa vtedy vystriedali také mená ako Stanislav Jarábek, Ladislav Jurkemik, Andrej Daňko, Juraj Szikora, domáci tréner František Vaš, atď. V roku 1998 štartovala Rimavská Sobota aj v európskej pohárovej súťaži Intertoto Cup, kde po vyradení írskeho klubu sa v 2.kole stretol so slávnou Sampdoriou Janov z Talianska.

Od roku 1999 štartovala Rimavská Sobota opäť v druhej najvyššej slovenskej súťaži. V sezóne 2003-2004 vtedajší FC Rimavská Sobota pod vedením trénera Petra Zelenského vyhral II.ligu a znova sa vrátil medzi slovenskú elitu. Tentokrát však iba na rok. Od roku 2005 patrí Rimavská Sobota k popredným tímom druhej najvyššej súťaže, čo potvrdil aj víťazstvom v jesennej časti sezóny 2006/2007 a účasťou, hoc neúspešnou, v prelínacej súťaži o postup do Corgoň ligy v jarnej časti 2007. Za  FC Tauris v zostave len zriedka sa objavili vlastný odchovanci, medzi nich patrili  Nôta,  Pisár, Magdeme. Po zmenách vlastníckych vzťahov vo firme Tauris, a.s., prakticky ustal tok finančných prostriedkov do futbalového klubu. Hrozilo dokonca, že Rimavská Sobota vymizne z futbalovej mapy Slovenska. Preto sa iniciatívy ujalo vedenie mesta a bola založená spoločnosť s ručením obmedzeným Mestský futbalový klub Rimavská Sobota, ktoré po registrácii na ministerstve vnútra a po akceptácii Slovenským futbalovým zväzom sa stalo nástupníckou organizáciou a.s. FC Rimavská Sobota. Vďaka tomu štartuje MFK Rimavská Sobota, najnovšie pod názvom MŠK Rimavská Sobota až do roku 2016  v II. lige východ. V roku 2016 po reorganizácii súťaže sa ocitne v III. lige SsFZ.

V roku 2011  v živote futbalového klubu začína nová éra. Bývalí sobotský futbalisti a zároveň mládežnícky tréneri  /Balog a Vaszily/ presadia v MŠK nový spôsob výchovy mládeže. Do športového procesu  zaradia aj deti vo veku od 5 do 11 rokov, t.j. okrem dorastencov a žiakov vytvoria  aj kategórie predprípraviek U6, U7 a prípraviek U8, U9, U10 a U11. Do klubu prichádza takmer 100 malých futbalistov,  konkrétne deti narodené v rokoch 2001 až 2006. Práve tento moment znamená výrazný kvalitatívny posun vo výchove a výkonnosti mládežníckych futbalistov v Rimavskej Sobote, čo sa prejavuje  tým, že od roku 2015 žiaci MŠK Rimavská Sobota  v štyroch kategóriach hrajú najvyššiu súťaž – 1. žiacku ligu. Vytvorili sa základy budúcich úspechov, stabilizovali sa kádre a stabilizovali sa aj financie prostredníctvom MsZ.

V rokoch 2014 až 2016 postupne nastáva výrazná zmena nielen vo vedení klubu ale aj zmena pohľadu a priorít. Končia funkcionári, ktorí dlhé obdobia preferovali futbal dospelých s cudzími futbalistami na úkor výchovy a uplatnenia vlastných, domácich odchovancov. Za konateľa spoločnosti MŠK s.r.o. bol vymenovaný Mgr. Miroslav Bitala, do funkcie športového riaditeľa klubu Attila Domik.  Nastáva konsolidácia vzťahov a stabilizovanie kádrov a najmä ekonomiky klubu. Športovú oblasť výchovy mládeže vedie športový riaditeľ mládeže Richard Rubint, koordináciou úseku mládeže riadi Štefan Balog.

Prioritou Mestského športového klubu v Rimavskej Sobote sa stáva práca s mládežou a s vlastnými odchovancami.  Klub financované prevažne z prostriedkov mesta a občanov v roku 2017 vytýči dlhodobý zámer: vychovať kvalitných futbalistov, štartovať pravidelne v lige prípraviek, v 1. žiackej lige, na úrovni dorastu a dospelých dosiahnuť do roku 2020 druholigovú úroveň v prvom rade s vlastnými odchovancami.

V novom roku 2018 prichádza bombastická správa: Maďarský klub DVTK Miškolc ponúka spoluprácu pre rozvoj mládežníckeho futbalu v Rimavskej Sobote, ponúka investíciu z dotácie maďarskej vlády a MLSz do infraštruktúry MŠK v hodnote 5 mil. €ur.  Začatá práca s mládežou v roku 2011 sa môže pokračovať na najvyššej kvalitatívnej úrovni.