História

 

Futbal má v Rimavskej Sobote už vyše storočnú tradíciu, keďže v letopočte vzniku futbalu sa datuje rok 1908, organizovaného futbalu rok 1913. Tak ako v mnohých iných slovenských mestách a mestečkách, aj v Rimavskej Sobote sa futbal začal udomácňovať začiatkom 20.storočia.

Ibaže, okrem zaznačenia vzniku klubu, prípadne ťažkostí sprevádzajúcich ich začiatky, niet dostatok historických údajov o mužstvách, zostavách, zápasoch, atď. Isté však je, že aj prvý rimavskosobotský futbalový klub RAC, Rimaszombati Athletikai Club, sa prihlásil do Uhorského futbalového zväzu. Po vzniku Slovenského futbalového zväzu, paradoxne s maďarským názvom a skratkou SzLSz, po skončení prvej svetovej vojny, sa kluby začali združovať a organizovať majstrovské súťaže. Rimavskosobotské kluby, o.i. REPOS, RAC,atď. sa v bojoch o majstrovské futbalové body najčastejšie stretávali so susednými rivalmi, Lučencom, Fiľakovom, Rožňavou, Zvolenom, atď.

Výraznejší medzivojnový úspech však rimavskosobotský futbal nezaznamenal. Do povedomia širšej futbalovej verejnosti sa dostal v polovici 50-tych rokov, kedy miestny ŠK Slovan Rimavská Sobota postúpil do E-skupiny oblastnej súťaže, čo bola vtedy v štruktúre majstrovských československých súťaží tretia najvyššia. Pobudol v nej však len dve sezóny. Potom dlhé roky hrával v krajských súťažiach.

Vzostupnú tendenciu futbal v Rimavskej Sobote zaznamenal koncom 70. a začiatkom 80. rokov, keď mužstvo dospelých sa postupne prebojovalo z krajských súťaží až do II. SNL  Všetci súčasníci zhodujú na tom, že klube v tomto období  položili základy budúcich úspechov. Klubu v tomto období šéfovali Ladislav Faška a Peter Blaško, pri trénerských kormidlách striedali Michal Štovčík, Tibor Molnár, Anton Tatár, Anton Hrušecký a Karol Kyseľ. Hral sa výborný  útočný futbal pred početnou diváckou kulisou, mužstvo v domácom prostredí bol takmer neporaziteľný.

Na fotke z roku 1980 sú hráči A mužstvaTJ Slovan Rimavská Sobota – víťaza krajskej súťaže  ročníka 1979/1980. Zľava: Anton Tatár tréner, Vojtech Vaszily, Draho Kýpeť, Ján Kankulya, Vladimír Filka, Rudolf Michálek, Stanislav Maroš, Tóth Viliam, Peter Blaško tajomník klubu, dole: Štefan Koóš, Dušan Vilhan, Robert Rák, Ján Koncoš, Štefan Balog, Štefan Szántó, Ottó Pelle. Z tohto obdobia sa dá ešte pomenovať niekoľko ďalších sobotských futbalistov, ako Štefan Barczi, Vojtech Kocsis, Tibor Kocsis, Jozef Brna, Ján Brosman, Marian Kudlík, Roman Kudlík, Aladár Pápista, Gabriel Boros , Milan Špaček, Ľubomír Zvoda, Milan Fábri, Juraj Csarnakovics.

Najúspešnejšie obdobie rimavskosobotského futbalu nastalo až vstupom súkromného kapitálu do klubu začiatkom 90-tych rokov. Hlavným sponzorom sa stala firma Tauris, a.s., ktorá v spolupráci so samosprávou mesta a ďalšími partnermi, vytvorila výborné ekonomické podmienky. Prejavilo sa to aj vo výsledkoch: v roku 1995 to bol suverénny postup do celoštátnej II.ligy a hneď v nasledujúcom roku ďalší postup, tentokrát už medzi slovenskú elitu do I.ligy. V nej vtedajší FC Tauris Rimavská Sobota odohral tri sezóny s bilanciou 90 odohratých zápasov, z nich bolo 28 víťazných, 18 remíz a 44 prehier so skóre 99:136. Pri trénerskom kormidle sa vtedy vystriedali také mená ako Stanislav Jarábek, Ladislav Jurkemik, Andrej Daňko, Juraj Szikora, domáci tréner František Vaš, atď. V roku 1998 štartovala Rimavská Sobota aj v európskej pohárovej súťaži Intertoto Cup, kde po vyradení írskeho klubu sa v 2.kole stretol so slávnou Sampdoriou Janov z Talianska.

Od roku 1999 štartovala Rimavská Sobota opäť v druhej najvyššej slovenskej súťaži. V sezóne 2003-2004 vtedajší FC Rimavská Sobota pod vedením trénera Petra Zelenského vyhral II.ligu a znova sa vrátil medzi slovenskú elitu. Tentokrát však iba na rok. Od roku 2005 patrí Rimavská Sobota k popredným tímom druhej najvyššej súťaže, čo potvrdil aj víťazstvom v jesennej časti sezóny 2006/2007 a účasťou, hoc neúspešnou, v prelínacej súťaži o postup do Corgoň ligy v jarnej časti 2007. Za  FC Tauris v zostave len zriedka sa objavili vlastný odchovanci, medzi nich patrili J. Nôta, J. Pisár.

Určite na to mala vplyv aj skutočnosť, že po zmenách vlastníckych vzťahov vo firme Tauris, a.s., prakticky ustal tok finančných prostriedkov do futbalového klubu. Hrozilo dokonca, že Rimavská Sobota vymizne z futbalovej mapy Slovenska. Preto sa iniciatívy ujalo vedenie mesta a bola založená spoločnosť s ručením obmedzeným Mestský futbalový klub Rimavská Sobota, ktoré po registrácii na ministerstve vnútra a po akceptácii Slovenským futbalovým zväzom sa stalo nástupníckou organizáciou a.s. FC Rimavská Sobota. Vďaka tomu štartuje MFK Rimavská Sobota, najnovšie pod názvom MŠK Rimavská Sobota aj naďalej v II. lige.

V roku 2011 na iniciatívu bývalých futbalistov /Vasily a Balog/ sa začína v MŠK nový spôsob výchovy mládeže. Do športového procesu boli zaradený deti vo veku od 5 do 11 rokov, t.j. boli vytvorené kategórie predprípraviek U6, U7 a prípraviek U8, U9, U10 a U11,  konkrétne deti narodené v rokoch 2001 až 2006. Práve tento moment znamená výrazný kvalitatívny posun vo výchove a výkonnosti mládežníckych futbalistov čo sa prejavuje  tým, že žiaci MŠK Rimavská Sobota od roku 2015 v štyroch kategóriach sú účastníkmi 1. žiackej ligy.

Rok 2016 vo futbalovom klube je prelomový. Mužstvo dospelých po reorganizácie II. ligy sa ocitne v III. lige/stred. Prioritou klubu sa stáva práca s mládežou a vlastnými odchovancami.